Halı Örtüsü Nedir ?

Kirlenen, sık sık temizlenmesi gereken, hayli zorlu bir temizlik süreci gerektiren halılar için kullanılan halı örtüsü çeşitleri, kullanıcılar arasında gitgide popülerleşmektedir. Neredeyse her evde bulunan halı örtüleri, kullanıcılara rahatlık sağlamanın yanı sıra modası geçmiş halıların estetik görünüme kavuşmasına da yardımcı olur. 

Halı örtüsü, yumuşak kumaşlardan yapılan, lastikle halı üzerine kolaylıkla geçirilebilen halı kılıflarına denir. Dört köşesi lastikle tamamlanan modeller, halılara rahatlıkla geçirilir ve dilenen zamanda kolaylıkla çıkarılır. Halıların genellikle ortasında da iki adet lastik bulunur. Bu sayede örtü, halılara tam oturarak gevşemeden kullanılır. Renk renk, desen desen çeşitleri bulunan örtüler, evin her odasında, iş yerlerinde ve ofislerde kullanılabilir. Çocuk odasından salona, mutfaktan antreye, koridordan yatak odasına, ofislere kadar farklı yaşam alanlarında halı örtüsü kullanılabilir. 

HALI ÖRTÜSÜ HAKKINDA TEKNİK BİLGİLER

Halı örtüleri, profesyonel cihazlarla, kumaş gibi dokunarak üretilir. Halı örtülerinin alt kısmında genellikle sünger dolgu yer alır, üstü ise kumaş kaplanır. En çok kullanılan kumaş türleri ve özellikleri ise şu şekildedir: 

 • Welsoft Kumaş: Halı örtülerinde en sık kullanılan kumaşlar welsofttur. Oldukça sıcak tutan kumaşlar, lastiklere de kolaylıkla tutunur. Kumaşlar farklı kalınlıklarda olabilir, nefes alan özellikleri sayesinde antibakteriyel özellik kazanır. Alev almayan welsoft kumaşlar, çekme, esneme yapmaz. Kolay kolay deforme olmaz. Çamaşır makinesinde yıkanabilir. 
 • Ultrasoft Kumaş: Ultrasoft kumaşlar %100 polyestedir. Örme tekniği ile hazırlanır. Çamaşır makinesinde yıkanabilir, çabuk kurur. Kullanım kolaylığı sağlayan kumaşlar, tüylenme yapmaz. Alerjiye neden olmaz. Çekme ve esneme sorunu oluşturmaz. 
 • Kadife Kumaş: Özellikle kış aylarında tercih edilen kadife halı kılıfları, sıcak tutar. Yarı mat görünüm ile estetik bir yapı oluşturur. Sünger desteği kadife kumaşlara konfor katar. Kılıflar tüylenme, toplama yapmaz. Çamaşır makinesinde 30 derecede yıkanabilir, leke tutmaz ve kolay kurur. 

HALI ÖRTÜLERİNİN AVANTAJLARI 

 • Halı kılıfları, halılar gibi toz tutmaz, anti bakteriyeldir. Halılar nefes alan kumaşlardan imal edilir. 
 • Havı dökülen, toz oluşturan, tüyleri uçuşan halılar örtü ile örtülerek toz oluşturması engellenir. 
 • Kılıflar süpürülebilir, çıkarılıp yıkanabilir. Leke tutmaz kumaştan yapılır. 
 • Özel dokular ve desenler, eskimiş halıları kamufle ederek estetik görünüm sağlar. 
 • Lastikli halı örtüsü halıya tam oturur, neredeyse hiç fark edilmez. 
 • Kaymayan, toplanma yapmayan halılar esnemez. 
 • Uzun ömürlüdür, yıkayıp defalarca kullanabilirsiniz. 
 • Halı temizliği, halıların ağırlığı ve dokuları nedeniyle zordur. Halı kılıfları ise oldukça hafiftir, çamaşır makinesinde bile yıkanabilir, kolaylıkla taşınabilir. 
 • Halıların yıpranmasına mani olur. Uzun süre halıların yeniliklerinin korumasına yardım eder.
 • Halı örtüsü modelleri, sık sık dekorasyonda değişiklik yapmanızı sağlar. Dilediğiniz zaman örtüleri değiştirebilir, evinizin, odalarınızın görünümünü yenileyebilirsiniz. 
 • Çocuklarının halıları boyamasından, kedilerin halıları tırmalamasından rahatsız olan kişiler, halı örtüleri ile rahat edebilir. Halının zarar görmesi konusunda endişe yaşamazsınız. 
Sık Sorulan Soru Başlığı?

Etiam faucibus vulputate rutrum. Nunc facilisis dolor id tempor euismod. Curabitur a diam iaculis magna scelerisque pretium

Diğer Sık Sorulan Soru Başlığı?

Etiam faucibus vulputate rutrum. Nunc facilisis dolor id tempor euismod. Curabitur a diam iaculis magna scelerisque pretium

Son Sık Sorulan Soru Başlığı?

Etiam faucibus vulputate rutrum. Nunc facilisis dolor id tempor euismod. Curabitur a diam iaculis magna scelerisque pretium

Yorum (0)
Yorum Yap